BRC- GIDA versiyon 8

BRC Gıda Güvenliği versiyon 8

 

(BRC - Gıda Güvenliği İçin Global Standart )

BRC NEDİR?
 
BRC, İngiliz Perakendecilik Konsorsiyumu Standardı (British Retail Consortium Standard), İngiliz perakendecilerinin oluşturmuş olduğu bir standarttır. İki yıllık bir çalışma sonunda, Ekim 1998’ de BRC- Global Standart-Food adı altında gıda, müşteri ürünleri ve ambalaj malzemeleri için gerekli şartları içeren bir standart olarak yayımlanmıştır. 

BRC Global Gıda Standardı ürüne veya menşei ülkesine bakmaksızın İngiliz perakendecilere gıda ürünü tedarik eden satıcılar için tasarlanmıştır. Standarda göre belgelendirme üreticilerin, marka sahiplerinin ve perakendecilerin kendi yasal yükümlülüklerini yerine getirmelerine yardımcı olurken nihai olarak da tüketicinin koruyucusu olur.
 
BELGELENDİRİLMİŞ GIDA ÜRETİCİSİNE SAĞLADIĞI FAYDALAR NEDİR?
 
Akredite edilmiş bir 3. taraf belgelendirme kuruluşu tarafından değerlendirilmek ve belgelendirilmek sektör içinde belli bir ayrıcalık sağlar.
Hem üreticiler hem de tedarikçiler için geçerli olan ortak ölçme ve değerlendirme kriterleri, gıda perakendecileri ve tedarik zinciri içindeki diğer organizasyonların değerlendirme yapmasında yardımcı olur.
Standard; kalite, hijyen ve ürün güvenliği konularını detaylı bir şekilde kapsadığından bu konulara yönelik başka sertifikasyon hizmeti alınmasına gerek kalmaz.
Yapılan denetimler ve ortaya çıkan düzeltici faaliyetlerin takip edilmesi ile belgelendirilen firma sürekli gelişen ve iyileşen bir kalite, hijyen ve ürün güvenliği sistemi kurmuş olur.
 
BRC- GLOBAL GIDA GÜVENLİĞİ STANDARDI STANDARDININ MADDELERİ
 
  1. Üst Yönetimin Taahhüdü ve Sürekli Gelişim  
  2. Gıda Güvenlik Planı – HACCP
  3. Gıda Güvenliği ve Kalite Yönetim Sistemi
  4. İşletme Standardları
  5. Ürün Kontrolü
  6. Proses Kontrol
  7. Personel
  8. Yüksek-Ri̇sk, Yüksek-Di̇kkat ve Ortam Koşullarında Yüksek-Di̇kkat Üreti̇m Riisk Alanlari
  9. Ti̇cari̇ ürünler i̇çi̇n gerekli̇li̇kler
 

DUYURULAR

E-BÜLTEN KAYIT

Tüm gelişmelerden haberdar olun.

KURUMSAL

DANIŞMANLIK

EĞİTİM

DENETİM